Ha egy albérletet bútorozva és elektromos háztartási gépekkel felszerelve vesszünk ki, akkor fontos tisztában lenni azzal, hogy kinek kell megjavíttatni vagy esetleg pótolni azokat az eszközöket, amelyek elromlanak.
Dr. Sári Judit, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. szakértője a következő összeállításban elárulja, hogy milyen hibákért felel a bérlő, és melyekért a bérbeadó.
A bérbeadó felelőssége
– Az épület karbantartásáért, a központi berendezések (ilyen például a központos fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezés vagy a kaputelefon) állandó üzemképes állapotáért, valamint a közös használatra szolgáló helyiségek – ha esetleg van ilyen – állagának megőrzéséért, az itt található berendezésekben keletkezett hibák kijavításáért a bérbeadó felel. Amennyiben a bérlő az előbb említett költségek megfizetését átvállalja a bérbeadó féltől, akkor a bérleti díj arányos csökkentésére tarthat igényt –mondta a szakértő.
Állapodjunk meg
Emellett dr. Sári Judit azt is elárulta, hogy az ingatlan fenntartásával járó kisebb költségeket viszont a bérlő köteles fizetni. Tehát amennyiben bútorozva vesszük ki a lakást, akkor a bérleti szerződésben mindenképpen rögzítsük, hogy ki állja a költségeket, ha valami elromlik. – A lakás burkolatainak, nyílászáróinak, berendezéseinek felújításával, karbantartásával, illetve azok pótlásával, cseréjével kapcsolatban mindig állapodjunk meg, hogy ki fizeti a kiadásokat. Ennek hiányában a karbantartással és a felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótláshoz, valamint a cseréhez kötődő kiadások pedig a bérbeadót terhelik.
Javítás vagy csere?
– Ha eltérően nem állapodtak meg a felek, akkor például a hűtő, a mosógép vagy a mikrohullámú sütő meghibásodása esetén a karbantartás költségei a bérlőt terhelik. Amennyiben viszont elromlanak az előbb említett eszközök, akkor a bérbeadó köteles ezeket kicserélni – mondta dr. Sári Judit.
Emellett érdemes tudni, hogy az épület felújítása, valamint a vezetékrendszer meghibásodása miatt, a lakáson belül szükséges munkák elvégzése szintén a bérbeadó feladata.
Ezt jelenti a kellékszavatosság
A bérbeadó köteles a lakást a komfortfokozatának megfelelő berendezésekkel együtt, a szerződésben meghatározott feltételekkel és időpontban, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérlőnek átadni. Amennyiben ezt nem teszi meg, akkor a hibás teljesítésért felelősséggel, úgynevezett kellékszavatossággal tartozik. A bérlő ez esetben követelheti a rendeltetésszerű használatot korlátozó hiba kijavítását. Ha erre a bérbeadó írásbeli felszólításban megjelölt, megfelelő határidőn belül nem hajlandó, a bérlő – a bérbeadó költségén – saját maga is elvégezheti a szükséges munkálatokat. Azonban attól, hogy nem lett kijavítva a hiba, még nem követelhet lakáscserét a bérlő, ám élhet az azonnali hatályú felmondás jogával.