Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

2016-06-23 15:24:43
Forrás: Portfolio.hu

Egy ország demográfiai folyamatai erős összefüggésben állnak a gazdaság legtöbb ágazatának alakulásával. Nincs ez másként az ingatlanpiacnál sem, ahol a keresletet és az árakat is jelentősen meghatározza, hogy egy adott térségben az odavándorlók vagy az elvándorlók vannak többségben, valamint hogy milyen módon alakul a születések és halálozások egymáshoz viszonyított aránya. Ezzel kapcsolatban megnéztük, hogy az országban mely térségek vannak a legkedvezőbb és melyek a legrosszabb helyzetben és mindez milyen összefüggéseket mutat a népességváltozás és az ingatlanárak alakulásával.


Egy terület népességének változását a természetes szaporodás és a vándorlás összesített egyenlege határozza meg. Ez alapján Magyarország már évtizedek óta népességfogyást mutat. A Föld országai közül a legelsők között indult el a népesség csökkenése, ami 1981 óta folyamatosan tart. Országon belül azonban ebben is jelentősek a különbségek. Míg a budapesti agglomerációban és a nyugati országrészekben növekedni tudott a települések népessége, addig minden más térségben jelentős volt a népességvesztés, ami a lakásárakban is megmutatkozik.

 

Így változott a megyék népessége


Az Otthontérkép adatai alapján mindössze kettő olyan megye van, amelyben a legutóbbi két népszámlálás - 2001 és 2011 - között nőtt a népesség. Győr-Moson-Sopron megyében 2%-kal, Pest megyében bő 12%-kal laktak többen a 10 éves periódus végén. Ezzel szemben Tolna, Borsod és Nógrád megyében közel 8%-os volt a népességcsökkenés, Békésben pedig megközelítette a 10%-ot.

Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

A tendencia mögött különböző okok húzódnak meg. Mind Nyugat-Magyarország mind a főváros-környéki települések népessége főként az odavándorlások miatt tudott növekedni. Győr-Moson-Sopron megye a schengeni övezethez való csatlakozás miatt válhatott az Ausztriában munkát vállalók kedvelt lakhelyévé, míg Pest megye irányába már a rendszerváltás utáni évtizedben megindult a fővárosból a középosztály kiáramlása.

Önmagában a természetes szaporodást vizsgálva már Nyugat-Magyarország is kedvezőtlenebb képet mutat, szinte mindegyik ottani járásában negatív volt az egyenleg. Ebben a mutatóban a legjobb helyzetben a budai agglomeráció települései valamint Észak-Kelet Magyarország - Borsod, Szabolcs és Hajdú-Bihar megye északi része - vannak. Ezeken a területeken a magasabb születésszám önmagában is elég lenne a népesség szinten tartásához vagy enyhe növekedéséhez is. Míg azonban Budapest nyugati elővárosaiban ehhez pozitív vándorlás is társul, addig az észak-keleti országrészben olyan mértékű az elvándorlás, hogy még így is az országos átlagot meghaladó volt a népesség csökkenése.
 

Budapest lakosságának alakulása


Az utóbbi két népszámlálás között a fővároson belül a legnagyobb népességveszteséget a belvárosi kerületek szenvedték el. Az V., VI. és VII. kerületben is több mint 12%-kal csökkent 10 év alatt a népesség, bizonyos peremkerületekben azonban az agglomerációs településekhez hasonlóan - bár azoknál kisebb ütemben - tudott nőni. A legjobb eredményt a XIII. és a XVII. kerületek érték el, amelyek mindegyikében 4% feletti volt a népességnövekedés, de pozitív demográfiai eredményt ért el a XIV., XVIII., XXII. és XXIII. kerület is.

Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

A kerületek népessége többnyire magasabb, mint a Budapest környéki járások többségében, így egy adott számú népesség agglomerációba költözése nagyobb arányú növekedést okozhat a főváros környékén, mint amekkora arányban a kerület népessége csökken. Így fordulhat elő, hogy míg Budapesten a legnagyobb csökkenés 12% körüli volt, addig az agglomerációban ez jelentősen magasabb is lehetett. A következő táblázatból jól látszik, hogy az akkor még kistérségi szinten működő területegységekben mekkora volt a népességnövekedés.

Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

 

Itt a legtöbb a fiatal


Ezt támasztja alá a fiatal korosztály népességen belüli aránya is. Ez alapján a 21 év alattiak teljes népességhez viszonyított aránya Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legmagasabb. A harmadik helyen Pest megye áll, ami igazolja azt, hogy a pozitív vándorlási egyenleg mellett a relatíve magas születésszámoknak is köszönhető Pest megye növekvő népessége. Ezzel szemben Győr-Moson-Sopron megyében átlagos a fiatalok népességen belüli aránya, így az itteni népességnövekedés inkább a pozitív vándorlási egyenlegnek köszönhető mintsem a magas születésszámoknak. A legkisebb a fiatalok aránya Budapesten, ami részben a már említett kiköltözők magas számából is adódik.

Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

 

Demográfiai trendek ingatlanpiaci hatásai


Egy terület népességének növekedése rendre a lakások iránti magasabb keresletet is magával hozza, ami magasabb árakat eredményez. Jól mutatja ezt, hogy Budapest kivételével Győr-Moson-Sopron és Pest megyében a legdrágábbak a lakások, míg a lista végén Békés, Borsod és Nógrád megye áll, ahol egyben a legnagyobb volt a 10 év alatt bekövetkezett népességcsökkenés aránya is.

Ezekből a megyékből lassan teljesen eltűnnek a magyarok

A lakásárak és a népességváltozás között tehát meglehetősen erős kapcsolat van, mivel a növekvő népesség egyben növekvő keresletet is generál, ami a lakáspiac élénkülését és az árak emelkedését hozhatja magával. Hozzá kell azonban tenni, hogy a népesség növekedése önmagában még nem jelent garanciát az ingatlanpiac felélénkülésére, ahhoz leginkább a fizetőképes kereslet növekedése szükséges. Így fordulhat elő az, hogy Budapesten a népesség csökkenése majd stagnálása ellenére átlag feletti lakásárakkal találkozunk, míg más megyékben továbbra is alacsonyak az árak és egyre több a rossz minőségű, eladhatatlan lakás.

ÁLTALÁNOS INGATLANPIACI HÍREK
Most akkor emelkednek az ingatlanárak, vagy sem?
Most akkor emelkednek az ingatlanárak, vagy sem?
Emelkednek az ingatlanárak. Minden nap egy újabb szenzációs hírt olvashatunk a témában. A jelenlegi környezet tökéletesen alkalmas arra, hogy a hangulat átvegye az irányítást. A tisztánlátás kedvéért, a piaci trendek és árszint jobb értékeléséért új dimenziókra mutatunk rá. Nem kicsi a valószínűsége, hogy „rossz mozit nézünk”.
Szűkül a piac, egyre többet lehet alkudni az ingatlanok árából
Szűkül a piac, egyre többet lehet alkudni az ingatlanok árából
Habár a tavalyi mélypont után idén már észlelhetővé váltak a stabilizálódás jelei a hazai lakáspiaci trendeknél, továbbra is kockázatot jelentenek olyan tényezők, mint a gazdasági bizonytalanság vagy a kamatszint.
Mélyponton: lakáspiac, lakáshitel piac, építőipar
Mélyponton: lakáspiac, lakáshitel piac, építőipar
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2023. novemberi lakáspiaci jelentése alapján jelentős változások figyelhetők meg a magyar lakáspiacon. A DunaHouse ingatlanközvetítő mérései szerint 2023-ban Budapest és vidék lakáspiacán is csökkent a befektetési céllal lakást vásárlók aránya. Budapesten ez az arány a harmadik negyedévre 36 százalékra csökkent a korábbi 42 százalékról, vidéken pedig 23 százalékra az előző 32 százalékról.
Komoly ütést kaptak a lakásárak, még a covid idején sem csattant el ekkora pofon
Komoly ütést kaptak a lakásárak, még a covid idején sem csattant el ekkora pofon
Felgyorsult a lakásárcsökkenés Magyarországon a KSH legfrissebb, 2023 második negyedéves adatai szerint. Negyedéves összevetésben a koronavírus-járvány legsúlyosabb időszakában, valamint 2009 végén volt az idei második negyedéveshez hasonló majdnem 3 százalékos árcsökkenés – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely ismerteti az október elején Magyarországra jellemző kínálati árakat is, továbbá bemutatja az uniós lakásárak változását, ezen belül a drasztikus németországi árcsökkenést is. 
^