Az építési törvény júliusi módosítása szerint szeptember elsejétől kötelező felelősségbiztosítással lehet csak vállalkozni a 300 négyzetméteresnél kisebb, egyszerű bejelentéssel érintett családi ház tervezésére és kivitelezésére. A felelősségbiztosítás kereteit egy kormányrendelet lenne hivatott részletezni, ám erre az építési piac hónapok óta hiába vár, noha a Napi.hu birtokába jutott előterjesztés információink szerint már jó ideje a Miniszterelnökségen hever.
Szeptembertől - elméletben - csakis tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás birtokában lehet hozzálátni a 300 négyzetméternél kisebb alapterületű, egyszerű bejelentéssel építhető lakóépület megvalósításába, a piaci szereplőknek azonban egyelőre fogalmuk sincs, milyen felelősségbiztosítást kell kötniük. Az ezt szabályozó kormányrendelet ugyanis hetek óta a jogszabályalkotók asztalán hever.
A lapunk birtokába jutott rendelettervezet rögzíti, a kivitelezői szerződésben szereplő felelősségbiztosítás nélkül az építési munkaterület nem adható át a fővállalkozó kivitelező részére, az építési napló nem nyitható meg és a kivitelezés nem kezdhető meg. Az új szabályozás azokra a beruházásokra vonatkozik, amelyek kivitelezési szerződését 2016. szeptember 1-jét követően kötötték meg, az elektronikus építési főnapló megnyitására pedig 2016. október 1-jét követően kerül sor, a tervezési szerződésnél az építési napló megnyitása október 16. után történik.
A felelősségbiztosítás meglétét az építésfelügyeleti hatóság ellenőrzi vagy ellenőrizheti, annak hiányában súlyos szabálytalanságot állapít meg és leállíttathatja az építkezést.
Az építtetővel szerződéses kapcsolatban álló tervezőnek és a fővállalkozó kivitelezőnek kötelező felelősségbiztosítást kötni, a tervezővel leszerződött szakági tervezőknek és a fővállalkozó alvállalkozóinak pedig lehetséges.
A biztosításnak fedezetet kell nyújtania a biztosított és alvállalkozója tevékenység körében felmerülő vagyoni és személyi károkozásra.
Mire nyújtson fedezetet a biztosítás?
A tervező esetében:
A fővállalkozó kivitelező felelősségbiztosítása a hibás építési tevékenységéből adódó dologi illetve személyi károkat, valamint a fővállalkozó felelős műszaki vezetője által okozott károkat teljes mértékben fedezi.
Minden egyéb esetben:
kell fedezetet biztosítania.
A kötelező felelősségbiztosítás a szerződés hatálya alatt okozott és legkésőbb a szerződés megszűnését követő 3 éven belül bekövetkezett, a biztosító részére bejelentett, biztosítási eseménynek minősülő károkra kell fedezetet nyújtania.