Kilencéves csúcspontra emelkedett a GKI-MGYOSZ ingatlanindexe, a növekedés az előző negyedévhez képest és éves alapon is jelentős - ismertette ma sajtótájékoztatón a legfrissebb, januári felmérés eredményeit Petz Raymund, a GKI ügyvezető igazgatója. Az irodapiac kivételével az összes területen javultak a kilátások.
Lakáspiac
A januári felmérés azt mutatja, a piaci szereplők döntő többsége arra számít, hogy a kormányzati intézkedések Budapesten és környékén fejtik ki leginkább pozitív hatásukat - mondta Petz Raymund. A válaszadók döntő többsége jelentősen meglóduló lakásépítésre, a használt lakáspiacon is növekvő forgalomra és emelkedő árakra számít a lakáspiacon.
Forrás: GKI felmérés
Fővárosi és magyarországi ingatlanpiaci index 2006-2016 MGYOSZ-GKI
Régóta a mélypont körül stagnált azok száma, aki egy éven belül lakásvásárlást, vagy építést terveztek, de a 2016-osa januári megkérdezés már markáns növekedést mutatott. A vásárlást, építést biztosra mondók száma 41 százalékkal nőtt, bár a válság előttihez képest még így is szerény ez a szám (22 ezer háztartás) - sorolta az elemzés eredményeit Petz Raymund.
Az ingatlanos cégek képviselői főként a budapesti használt lakáspiacon, ezen belül is az egyéb pesti - nem belvárosi és nem zöldövezeti - területeken várnak jelentős forgalomélénkülést.
Számítanak a használt lakás árak további markáns növekedésére is, a fővárosban átlagosan 5,8 százalékot prognosztizáltak, ezen belül a budai zöldövezet drágulása 10 százalék feletti, a pesti belvárosé 8-9 százalék körüli lehet. A budai családi házak és a budai panelek árszintje a várakozások szerint 7 százalék körül emelkedhet. A fővárosi új lakás piacon 8 százalék körüli áremelkedést valószínűsítettek a megkérdezettek.
Robbant a telekpiac
A lakáspiac fellendülésével valósággal robbant az építési telekpiac, a budai agglomerációban már elindult élénküléshez az ország keleti és nyugati régiói is becsatlakoztak. A budai agglomerációban 10 százalékos áremelkedést jósoltak a válaszolók.
Forrás: GKI felmérés
A magyarországi ingatlanindexek részpiaconként 2006-2016
Az irodapiacon túlzott volt az optimizmus
Az üzleti ingatlanok piaca közül egyedül az irodapiaci index csökkent, ami arra utal, hogy túl optimisták voltak a korábbi prognózisok és a fejlődés lassabb ütemű lesz a vártnál - magyarázta a mutatót Petz Raymund.
Jó hír azonban, hogy a fővárosban minden területen - bár különböző mértékben - csökkent a kihasználatlanság, s mind a bér- , mind a saját tulajdonú irodák iránt várhatóan tovább nő a kereslet.
Vidéken változatosabban alakult a kihasználatlanság, az ország nyugati felében 72 százalékról 75 százalékra nőtt az üresedés, a keleti régiókban a 67 százalékos telítettség 70 százalékra emelkedett.
Javultak a kilátások az üzlethelyiség-piacon, az ár és bérleti díj várakozások felfelé indultak, bár nem olyan határozottan, mint az irodapiacon, s a drágulást csak Budapesten jelezték a válaszadók.
Pozitív trendről tanúskodik a logisztikai ingatlanok szegmense a 2013-as mélyponthoz képest. Nő a kihasználtság, a fővárosi agglomerációban a 80 százalékot is eléri, a nyugati országrészben 83, keleten 67 százalékos arányt mértek. Ezen az alpiacon is a bérleti díjak növekedését jóslók voltak többségben a januári felmérésnél.